Třída 4.A byla slavnostně ostužkována

V sále klášterní knihovny vstoupila třída 4.A do maturitního stavu

Třída 4.A byla slavnostně ostužkována

Milé studentky, vážení studenti,

  sešli jsme se dnes v posvátném sále klášterní knihovny k důležitému aktu stužkování. Stužkování znamená uvedení studentů do maturitního stavu. Dovolte, abych jako váš třídní zahájil tento slavnostní obřad.

Sešli jsme se na posvátné půdě kláštera. Symbolicky právě zde začala roku 1624 éra gymnaziálního vzdělávání v Broumově. Jsem hrdý na to, že naše gymnázium navazuje na třetí nejstarší gymnázium v celé naší zemi. Doufám, že stejnou hrdost zažíváte nyní i vy. Jde mi mráz po zádech, když si uvědomím, že stužkovací rituál probíhá na místě, kde působily takové osobnosti jako Tomáš Sartorius, Otmar Zinke, Martin Allio či Kryštof a Kilián Ignác Diezenthoferové. Jde mi mráz po zádech, kdy vidím kolem sebe desítky knih psaných latinsky, hebrejsky, německy, francouzsky, španělsky, anglicky či česky, desítky knih zachycujících poznatky z teologie, filozofie, přírodovědy a dalších oborů. Vychutnejme si nyní společně tuto až mystickou atmosféru a zamysleme se nad tím, co nás čeká v následujících měsících před maturitní zkouškou.

Jste moje čtvrtá třída, kterou vedu na gymnáziu k maturitní zkoušce. Před čtyřmi lety jsem svoji tehdejší třídu přirovnával ke třetímu dítěti. Na prvním dítěti zkouší rodiče svoje experimenty, jsou často nepřiměřeně přísní, druhé dítě si může dovolit více, třetí bývá nejvíce hýčkáno a rozmazlováno. A co dítě čtvrté? Myslím si, že rodiče mají rádi všechny stejně, jen stárnou a zjišťují, co je podstatné a co není, a nad čím mohou mávnout rukou. Tak to je i s vámi.

Jste moje čtvrtá třída. Čtyřka je důležitým symbolem. Je to číslo vesmírného řádu, máme čtyři světové strany, čtyři roční období, v Bibli čtyři rajské řeky obtékají svět, Bible také mluví o čtyřech archandělech jako obrazech Boží moci. Budhisté hlásají čtyři základní svaté pravdy, řečtí filozofové mají čtyři klasické elementy – vzduch, zemi, vodu a oheň. Ale pozor –  Apokalypsu zvěstují čtyři jezdci – smrt, válka, epidemie a hladomor.

Čtyřka je ale hlavně symbolem , a to vám všem, milí studenti, přeji do života, tvořivého potenciálu a stability.

A nyní přistupme k slavnostnímu připínání stužek. Posvěcuji stužky: Sanctifica.                           Milan Kulhánek

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB