Glosa učitele gymnázia aneb jak jsem cestoval do Japonska.

Trochu odlehčeně v dnešní zvláštní době. Člověk míní, koronavirus mění.

Glosa učitele gymnázia aneb jak jsem cestoval do Japonska.

Člověk míní, koronavirus mění. V červenci minulého roku jsem od syna dostal zajímavou nabídku. Nechceš se mnou letět? Mají v akci letenky. Na slovo akce my Češi přece docela slyšíme. Tolerantní manželka sdělením, jen si leť, nastartovala naši akci. Japonsko tam i zpět za necelých devět litrů. No, nekup to. Mělo to jen malý háček, který se nyní ukázal býti háčkem velkým. Letenka do Tókya byla z Říma. Zase to nebyl tak velký problém, v době internetu máte za pár minut i letenku do Říma. Vše zařízeno, horký červenec, březen 2020 tak daleko. Vstřícné vedení školy, náhradní volno zařízeno, tak už jen naplánovat cestu. Tókyo - Ósaka - Hirošima. Znělo to pěkně. Když na konci prosince proběhla nenápadná zpráva, že někde v dalekém čínském Wu- Chanu je nějaký divný vir, tak jsem si myslel, že se nás to netýká. V lednu začalo přituhovat a objevily se první pochybnosti. V Japonsku kotví nějaká loď, a odváží z ní dokonce nějaké mrtvé. Byl ale konec ledna a letíme až v půlce března. Zprávy chrlily stále další a další nakažené v Asii, několik stovek i v Japonsku, ale co to je, když tam žije tolik stovek milionů obyvatel, že? Lehce jsem zpozorněl poté, co se objevila nákaza v Itálii. Vždyť já vlastně letím z Říma. V březnu už vše nabralo otáčky. Dnešním novotvarem megaotáčky. Nejdříve nám zrušili letenku z Prahy, druhý den do Prahy, třetí den Japonci oznámili zrušení snídaní, následovalo zrušení letenek do Tókya, a nakonec vláda vyhlásila nouzový stav se zákazem cestovat kamkoliv.

Člověk míní, koronavirus mění. V životě můžeme přijít o víc než o letenky do Japonska. Třeba o nohu, ruku, nebo třeba o iluze . To jsou pak zásadní problémy. Co z mé glosy vyplývá - jak říkal klasik Kipling, počítej se životními zákony, ale buď připraven na výjimky. A já říkám, přežili jsme sovětskou bratrskou pomoc a bolševika, přežijeme i koronavirus.

Milan Kulhánek

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB