Hasičský sport: Postup do krajského kola pod vedením naší loňské maturantky Adély Leppeltové za účasti naší studentky Adély Nevoránkové.

Co říká o skvělém úspěchu Adéla, studentka 2.A si můžete přečíst v textu.

Hasičský sport: Postup do krajského kola pod vedením naší loňské maturantky Adély Leppeltové za účasti naší studentky Adély Nevoránkové.

     Ahoj, asi od pěti let se věnuji hasičskému sportu. Začala jsem u SDH (sbor dobrovolných hasičů) Adršpach, bohužel se ztratil zájem dětí o kroužek a já jsem se rozhodla přestoupit. Ve 12 letech jsem tedy přestoupila k SDH Bukovice, kde působím doteď. Vždy mě bavilo poznávat nové věci: střílet ze vzduchovky, učit se první pomoc nebo schopnost orientování v terénu. Potkala jsem i spoustu přátel, se kterými tvoříme TÝM! Trávíme spolu každý pátek, občas i víkendy, když se konají závody. Teď vedu mladé hasiče jako instruktor a chystám se na školení, abych mohla začít dělat vedoucího mladých hasičů.
V sobotu 29.5. jsme po opravdu dlouhé době vyrazili na hasičské závody. Zúčastnili jsme se okresního kola Plamen. Plamen je celorepubliková soutěž v požárním sportu. Cílem hry je rozvíjet dětské znalosti, dovednosti a vědomosti v oblasti požární ochrany. Jedná se o celoroční mimoškolní aktivitu dětí se zájmem o požární sport. Na trénování jsme měli pouze tří týdny. Okresní kolo se konalo v Náchodě na Plhově za přísných hygienických podmínek. Nesměli jsme se potkat s jinými družstvy, zkrátka jsme přijeli, odzávodili a odjeli. Za sebe mohu říct, že jsem byla nervózní více než děti. Tréninky byly dlouhé a velmi náročné, ale i tak jsme vše zvládli opravdu na jedničku. Závodilo se ve třech disciplínách: štafeta dvojic, štafeta 4x60 m a požární útok.
Štafeta požárních dvojic: Každé družstvo může postavit jednu nebo dvě pětičlenné štafety. Velitel, který pouze obíhá dráhu, může být u obou štafet jeden. První dvojice na dráze zapojuje hadici na hydrant a proudnici. Druhá dvojice poté naopak hadici odpojuje, smotává a odnáší do cíle.
Štafeta 4×60 metrů s překážkami: Družstvo je rozděleno na dvě štafety po čtyřech lidech. Každý z členů štafety zdolává jeden ze čtyř úseků: přeběhnutí kladiny, zdolání přeskoku, přemístění přenosného hasicího přístroje, přebor zapojení požárních hadic. Po každém úseku si mezi sebou jednotliví členové štafety předávají proudnici, kterou poslední člen zapojí do hadice a dopraví do cíle. Každá štafeta má jeden pokus, započítává se lepší čas štafety.
Požární útok: nejoblíbenější disciplína. Požární útok provádí sedm členů družstva. Družstva mají jeden nebo dva pokusy, započítává se lepší čas. Po odstartování běží celé družstvo od startovní čáry k základně s nářadím. Členové mají rozděleny úkoly – část má na starost připevnění sacího koše a nasání vody z nádrže, druhá část zapojuje hadice typu B a C na stříkačku, rozdělovač a proudnice. Oba proudy potom dobíhají k terčům, které musí naplnit vodou do potřebného množství. Disciplína je ukončena teprve, pokud jsou oba proudy úspěšné. Jinak je hodnocena jako nesplněná.
Ve štafetě dvojic a požárním útoku jsme obsadili první místo a na štafetě 4x60 m druhé místo. Když družstvo odzávodilo, jeli jsme domů a netrpělivě čekali na výsledky. Tipovala jsem druhé místo, ale s velkým překvapením jsme obsadili místo první, a tím jsme se dostali do krajského kola. Krajské kolo se koná 19.6.2021 v Hradci Králové. Nezbývá nám nic jiného než pořádně trénovat a držet si palečky do dalšího umístění.
Za SDH Bukovice Nevoránková Adéla
Blahopřejeme a držíme v krajském kole palce. (mk)

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB