Jitka Smolíková: Studenti jsou pro mě rovnocenní partneři

V Páteční štafetě Našeho Broumovska rozhovor s učitelkou gymnázia Jitkou Smolíkovou.

Jitka Smolíková: Studenti jsou pro mě rovnocenní partneři

„Přála bych si, aby se studenti učili pro sebe, ne pro známky,“ říká v Páteční štafetě pedagožka Jitka Smolíková z Gymnázia Broumov.

Kristýna Veselá: Ráda bych se zeptala paní učitelky Jitky Smolíkové, která byla na Gymnáziu Broumov první čtyři roky mojí třídní učitelkou. Její hodiny mě pokaždé inspirovaly a vždy jsem měla pocit, že se na ni můžu s čímkoliv obrátit. Ráda bych se jí proto zeptala, jaké očekávání měla od povolání učitelky, když studovala, a jak se tato očekávání časem měnila? 

 Jitka Smolíková: Děkuji Kristýně za otázku a milá slova. Učitelkou jsem být nechtěla. Začala jsem učit ve dvaceti a věděla jsem hned, že všichni, kteří mi tohle povolání od dětství doporučovali, měli pravdu. Neřekla bych, že jsem měla nějaké plány a představy, jak budu učit. Jde to tak nějak samo – je mi přirozené brát studenty jako rovnocenné partnery v procesu vzdělávání, mám ráda pohodu ve třídě, jsem pro pozitivní motivaci. Dělám práci, která mě baví s lidmi, kteří mě baví. Mám velké štěstí. Přála bych si, aby se studenti učili pro sebe, ne pro známky. Známkování mě nebaví, na tom se nic nezměnilo.

 Co Vás v poslední době potěšilo?

Jako Jitku Smolíkovou mě těší drobné, obyčejné věci. Nečekám už na nic velkého a zásadního. Jako člověka mě těší, že se mladí lidé zajímají o životní prostředí, politiku.... dává mi to naději, že nejsou lhostejní k tomu, co se děje za dveřmi jejich bytů.

 Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Vzala bych ji na Špičák, je odtud krásný výhled. Výhledy z kopců mi dávají pocit svobody.

 Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Rozečtenou mám Hyenu od Hanky Lundiakové a listuju knihou o designu Nordic Houses.

 Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Ráda bych se zeptala Jiřího Vlka, mého bývalého žáka, jestli žije život, který si jako dítě vysnil.
                                                           

                                                                                                     Michaela Plchová, Naše Broumovsko

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB