Michal Hnyk: Vědě se na Gymnázium Broumov daří

Michal Hnyk ve svém textu hodnotí technické kroužky na naší škole.

Michal Hnyk: Vědě se na Gymnázium Broumov daří

Již druhým rokem bývají bdělí broumovští občané svědky podezřelé bílé záře, která se pravidelně každý týden objevuje na nebi poblíž broumovského Mírového náměstí.
Obvykle se několik světlých obdélníčků na sinavém horizontu zjeví kolem čtvrté odpolední a jejich paprsky leckdy zalévají sotva znatelnou září okolní střechy bezmála do deváté večerní, kdy se na chodbách místního gymnázia zpravidla ozve těžký dusot nohou šílence utíkajícího tmou. Ne proto, že by ho pronásledoval zákeřný vrah; bývá tou dobou v celé budově úplně sám. Ne proto, že by byl nerad tam, kde je; ale už zde nikomu neprospěje.

Tím nočním přízrakem bývám já – vedoucí technických kroužků FIT a FIChTL na Gymnáziu Broumov. Díky finanční podpoře firmy Saar Gummi Czech s. r. o. si za tu dobu již dlouhá řada studentů stihla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když teorie získaná během vyučovacích hodin tvrdě narazí na úskalí praktické realizace rozličných zařízení, kterých jsme za necelé dva roky stihli s účastníky vyrobit takřka 40. Výčet začíná u jednoduchých experimentů, jakými jsou vznášedla z CD, vírová děla, kaleidoskopy či kompasy, pokračuje však u výrobků jako aneroidy, spektrometry, DC-DC měniče nebo RGB barevné míchačky, a končí u zařízení kalibru laserového alarmu, klepací svítilny se superkondenzátorem, kontinuálního vodního tornáda, nebo třeba malého vysokofrekvenčního generátoru vysokého napětí, který dokáže zcela bezpečným způsobem rozsvítit zářivku zavěšenou ve vzduchu ve vzdálenosti i 30 cm od jeho cívek.

Studenti gymnázia tak mají jedinečnou příležitost zjistit, jak věci kolem nás fungují, protože konstrukci každého zařízení předchází krátká diskuze s fyzikálním vysvětlením jeho principů. Jako příjemný bonus si potom svůj výrobek odnesou s sebou domů, kde je pohled na dobře odvedenou práci může těšit ještě dlouhá léta. Během výroby účastníci používají materiály běžně dostupné v papírnictvích či železářstvích, ale setkávají se i se součástkami z druhého konce světa nebo s částmi vytištěnými na 3D tiskárně.

Jsem rád, že studenti o vědu stále jeví zájem a že pravidelně docházejí zápasit s technickými problémy, které jim jednou možná otevřou nové životní obzory. Protože kdo se naučí myslet a tvořit jednou, už nikdy to nezapomene.                  M.Hnyk

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB