Naše Broumovsko: V celostátním žebříčku orientačního běhu za rok 2016 je Jan Rusin na 2. a Ondřej Volák na 3. místě

Přetiskujeme rozhovor René Herzána o našich úspěšných orientačních běžcích.

Naše Broumovsko: V celostátním žebříčku orientačního běhu za rok 2016 je Jan Rusin na 2. a Ondřej Volák na 3. místě

V celostátním žebříčku orientačního běhu za rok 2016 obsadil v dorostenecké kategorii Jan Rusin 2. a Ondřej Volák 3.místo. Studenti Gymnázia Broumov a odchovanci broumovského orientačního běhu Jan Rusin ze sexty a Ondřej Volák z kvinty patří k elitě našeho orientačního běhu. Oba v současné době běhají za TJ Lokomotivu Pardubice. V minulém roce reprezentovali oba dva naší republiku na Mistrovství Evropy v orientačním běhu dorostu v Polsku. V současné době patří dle oficiálního webu Českého svazu orientačního běhu ke sledovaným závodníkům s perspektivou nominace do juniorské reprezentace, tj. věkově o třídu výše.
Jak jste se dostali do oddílu Lokomotiva Pardubice?

OV: Už dříve jsem s nimi jezdil na soustředění. Potom jsem u nich jeden rok hostoval a předloni přestoupil.

JR: V roce 2014 mě vedoucí pardubického klubu Petr "Béďa" Klimpl oslovil, jestli nechci běhat za jejich klub. A protože jsem v Broumově neměl s kým běhat štafety, tak jsem kývnul.

Jak jste tam spokojení?

OV: Spokojený tam jsem, protože mám možnost účastnit se mnoha soustředění, a to i v zahraničí. Také mám díky tomu s kým běhat štafety.

JR: Ano, jsem spokojený. Podmínky v klubu mi vyhovují. Klub organizuje plno různě zaměřených soustředění v Čechách i v zahraničí, např. v Rakousku, Švédsku, Maďarsku nebo Slovensku, a v létě o prázdninách také orienťácký tábor.

Jak a kde v Broumově trénujete?

OV: Bydlím v Polici nad Metují, takže většinu tréninků běhám v okolí Police. Mapové tréninky mám o víkendech.

JR: Tak nějak všude. V zimě běhám v Ráji, v létě využívám atletický ovál u Masarykovy školy. Občas trénink kombinuji s cyklistikou, posilovnou atp.

Máte ambice se prosadit na mezinárodní scéně v juniorech? A za pár let i v kategorii dospělých?

OV: Ambice určitě mám, ale vím, že přechod do juniorů, natož do dospělých není vůbec jednoduchý.

JR: To je otázka... Samozřejmě bych chtěl v juniorech uspět na mezinárodní scéně, ale na to je ještě brzy. Do juniorské kategorie budu totiž patřit až za dva roky. A hlavně to bude chtít zabrat v tréninku o hodně víc. V dospělých to bude velmi těžké. Kombinace sportu a studia bude náročná, takže se uvidí...

(René Herzán)

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB