Šárka Rambousková: Kostel sv. Markéty mě odjakživa přitahoval

Naše Broumovsko přineslo v Páteční štafetě rozhovor s učitelkou naší školy Šárkou Rambouskovou. Fotografie z trojhranice - ČR, Německo, Rakousko.

Šárka Rambousková: Kostel sv. Markéty mě odjakživa přitahoval

Šárka Rambousková z Gymnázia Broumov odpovídá v Páteční štafetě.

Ptá se Arnold Vodochodský: Léto je v plném proudu, prázdniny se přehouply do druhé půlky, tak myslím, že je ta správná příležitost letně se zeptat, a to mojí celoživotní kamarádky Šárky Rambouskové, která léto miluje, a co si pamatuji, tak si ho vždycky uměla užít.

Šárko, vždyť ty máš prázdniny už po čtyřicáté šesté! Jak prožíváš ty letošní? Vím, že hodně cestuješ, umíš si představit, že bys zůstala celé léto v Broumově?

Šárka Rambousková: Neumím si to představit. Broumov mám ráda, ale potřebuji prostě a jednoduše občas vypadnout – a to nejen o prázdninách. Je to moje psychohygiena, narušit stereotyp, zažít atmosféru velkoměst, relaxovat u moře, vyškrábat se na horu, ochutnat nové jídlo, poznat svět… Neskutečně mě to nabíjí a vlastně taky rozvíjí, takže ne – neumím si představit zůstat v Broumově celý rok…

Letošní prázdniny jsou opět naplněné cestami, ale vždycky si najdu čas na svoji „broumovskou libůstku“, a tou je kostel sv. Markéty v Šonově. Před lety 30. června jsem u nás na náměstíčku před školou potkala pana faráře Lanžiho, ptal se, jestli nevím o někom, kdo by mohl v rámci otevřených broumovských kostelů právě do Šonova… „Já,“ vyjekla jsem, takže mám od těch časů s panem farářem nepsanou, ale pevnou smlouvu, že kdykoli v létě můžu, provázím návštěvníky svatou Markétou a nesmírně mě to baví. Odměnou jsou mi setkání se zajímavými lidmi, s historií, atmosférou starých časů… Mám to tam moc ráda… Už od dětství mě ten kostel lákal a vždycky jsem si přála být tam někdy úplně sama. A stalo se… 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Mě pořád něco těší, moji synové, moji přátelé, moji studenti…

 Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Jak je zřejmě zřejmé – do sv. Markéty, jednoznačně.

 Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

No tak to je letos změna – čtu fantasy, to totiž není můj šálek kávy, ale na doporučení septimánky Adély, která mi dvě knížky půjčila, jsem se začetla. Čili R. F. Kuangová – Maková válka, N. K. Jemisinová – Páté roční období. Také tam leží básnická sbírka Felixe Zöllnera (někteří vědí) Obrácení setníkovo a Totálně vytroubený mozek – rozhovor Tomáš Poláčka s Lacem Déczim. A také skvělá kniha M. Gladwella David a Goliáš o tom, jak překonávat překážky, a další. I to mám na prázdninách ráda, čas na čtení.

 Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala? 

Celý svůj život se pohybuji, a děkuji za to, mezi mladými lidmi – je to skvělá věc, mohu doporučit, a mezi studenty bych vybrala Marušku Šafářovou, budoucí sextánku. Ona je velmi nadaná, je houslistka, hodně čte, má ráda divadlo, operu, a hlavně píše… a výborně… myslím, že by měla „dostat prostor”, i když je jasné, že vlastně všichni moji studenti jsou skvělí.

Maruško, o čem ráda píšete, co Vás inspiruje, jak moc Vás tvorba „bolí”, nebo to jde lehce? Maruško, neláká Vás napsat písňový text?

 Michaela Plchová, Naše Broumovsko

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB