Šárka Rambousková: Nápad jsem si přivezla z New Yorku

Projev Šárky Rambouskové k slavnostnímu odhalení pamětních desek významných absolventů při oslavách 75.výročí založení českého gymnázia v Broumově.

Šárka Rambousková: Nápad jsem si přivezla z New Yorku

Nápad zasadit do chodníku pamětní tabulku se jménem našeho významného spolužáka jsem si přivezla z New Yorku (tam před Veřejnou knihovnou takovéhle tabulky mají světoví literáti – btw i Bohumil Hrabal, na jiné „street“ zase narazíte na jména astronautů, vědců, sportovců).

Odhalit pamětní desku s nápisem … zde studoval…na budově mi připadalo příliš obyčejné, navíc také příliš nepraktické, protože pokud zahajujeme tradici, zdi školy by nestačily.

„Vydláždit“ Kostelní náměstí jmény, která stojí za zmínku, nebude (doufám) činit problém.

Svůj nápad jsem „vnutila“ vedení školy, nadačnímu fondu gymnázia, vedení města, památkářům. Souhlasili. Všichni. Přiznávám, že nic jiného jsem ani neočekávala. Děkuji.

Také děkuji panu Michalu Čepelkovi, svému bývalému studentovi, za návrh desek, panu Jiřímu Malíkovi, majiteli firmy CNC Malík, za jejich výrobu a panu Petru Cvikýřovi, svému úplně prvnímu žákovi, za to, že desky instaloval.

Letos jsme vybrali tři spolužáky z té nejstarší generace. Maturovali v padesátých letech. Blbá doba…

Ani jeden z nich to neměl lehké, ale šli správnou cestou, a tak tu teď budou s námi.

Věřím, že budou inspirovat, motivovat současné studenty, že být z Broumova není handicap, že je to výzva.

Marie Stryjová – spisovatelka a překladatelka

Milan Vošmik – režisér a scénárista

Jaroslav Weigel – výtvarník a herec DJC

Děkuji paní Šimoně Loewensteinové, dceři Marie Stryjové, panu Milanu Vošmikovi, synovci Milana Vošmika, a panu Michalu Weigelovi, synovi Jaroslava Weigela, že souhlasili, přijali pozvání a jsou tady s námi.

Mám velikou radost, že se to povedlo. Všechno!

Takže, přátelé, pište, režírujte, tvořte, hrajte, přijde den a ….

Ještě důležitá douška – Ze srdce děkuji všem kolegům, kteří v sobotu přišli, a speciální díky patří paní Jaroslavě Hornychové, díky níž bylo setkání ve škole krásné a noblesní.

Šárka Rambousková

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB