Štěpán Chládek: Lidská práva je nutné neustále připomínat

Svět si 10.prosince připomněl Mezinárodní den lidských práv.

Štěpán Chládek: Lidská práva je nutné neustále připomínat

 Svět si připomíná 10.prosince Mezinárodní den lidských práv.  Studenti Gymnázia v Broumově proto již druhým rokem uspořádali v undergroundovém klubu Eden k tomuto významnému dni malou připomínkovou akci. Zúčastnilo se jí celkem asi 140 žáků z broumovských škol (z gymnázia a též ze Základní školy Masarykovy a Základní školy Hradební). Promluvila zde paní Jarošová, velmi vzdělaná a kultivovaná dáma, která studentům vyprávěla o poměrech v totalitním režimu z několika úhlů pohledu (socialistické školství, živnostníci – znárodňování, romská komunita za komunismu, rodinné poměry atd.) a vyzdvihla to, že dnešní mladá generace bývá mnohdy aktivnější a angažovanější a už není zatížena břemenem strachu, kterým byla zatížena generace její a které lidi odrazovalo od normálních věcí jako například vyslovení vlastního názoru, vyjádření nesouhlasu s tehdejším systémem, možnosti cestování, svobody umělecké tvorby atp…Mimochodem manžel paní Jarošové, pan František Jaroš, vylezl v roce 1968 na protest proti okupaci Československa státy Varšavské smlouvy na skálu Milenci v Adršpašských skalách, a několik dnů na ní dokonce přespával, přičemž tato dobrodružná událost z jeho života byla zdokumentována v televizním cyklu „Ten okamžik“, jenž byl zpracován též knižně. Dále promluvil pan Stanislav Pitaš, majitel Edenu, signatář Charty 77, který studentům popsal své peripetie s komunistickým režimem spojené jednak s podpisem Charty 77, ale i s jeho světonázorem a životním přesvědčením, které se přetavily v několikaletý pobyt ve vězení. Stojí za zmínkou, že na den přesně před 30 lety, 10. prosince 1988, se zúčastnil první režimem povolené demonstrace na Škroupově náměstí v Praze, která se konala právě k příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Během akce bylo rovněž možno prohlédnout si referáty studentů gymnázia o různých lidskoprávních tématech, například Chartě 77 nebo situaci v KLDR či Číně.

Rád bych poděkoval paní Jarošové a panu Pitašovi za jejich zajímavá a podnětná svědectví, myšlenky a postřehy.  Panu Pitašovi také děkuji za poskytnutí prostor v Edenu. Děkuji rovněž studentům gymnázia – jmenovitě Elišce Doubravové, Leoně Frydrychové, Marii Mádlové z kvarty a Ester Hadašové a Dominiku Pánkovi z 4. A za pomoc při přípravě akce.  Poděkování za pomoc při organizaci akce patří též paní učitelce Šárce Rambouskové.

Lidská práva je nutné neustále připomínat, protože mohou velmi snadno nastat časy, kdy na ně budeme pouze vzpomínat.

Štěpán Chládek, septima

foto: Dominik Pánek, 4. A 

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB