Studenti tercie středověkými písaři

Dne 13. 6. 2016 absolvovali studenti 3. V vzdělávací program „Byl jednou jeden písař“ v prostorách broumovského kláštera.

Studenti tercie středověkými písaři

Dne 13. 6. 2016 absolvovali studenti 3. V vzdělávací program „Byl jednou jeden písař“ v prostorách broumovského kláštera. Nejprve si poslechli přednášku o vývoji písma, poté si podle středověkých receptů vyzkoušeli výrobu inkoustu a barev, přičemž používali pouze přírodní látky, např. vajíčko, sušené rostliny, ale také arabskou gumu. Poté se přemístili do místnosti zařízené po vzoru středověké písárny a tam usedli ke dřevěným písařským stolkům. Každý ze studentů získal od lektorky kopii středověké listiny a samozřejmě také husí pero a dal se do opisování. Na závěr zhlédli naši písaři krátký dokument o přípravě inkoustu z duběnek a dubového listí a o výrobě pergamenu z telecích kůží. Sami si pak mohli osahat pergamen, jehož původ prozradil specifický pach, byl totiž vyroben z kozí kůže.

Maťátková

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB