Studují na gymnáziu: Filip Riabec z kvarty je nejen pilotem letadla, ale i fotbalovým sudím

Věděli jste, že kvartán Filip Riabec letos nalétal již přes 34 hodin?

Studují na gymnáziu: Filip Riabec z kvarty je nejen pilotem letadla, ale i fotbalovým sudím

" O létání jsem se začal zajímat pár let zpátky, rodiče o tomto věděli a jednoho slunečního dne mne vzali na letiště, kde mi zaplatili let s jedním známým, v ten den jsem měl jasno. Chci být pilotem. Pár let poté, tedy minulý rok na podzim jsem letěl seznamovací let ve výcvikovém větroni Bergfalke IV a po přistání jsem měl jasno, že s létáním doopravdy chci začít. Letos na jaře jsem tedy oficiálně začal výcvik a skoro každý víkend, když to bylo možné, létal a plnil svou výcvikovou osnovu. Přibližně po třech měsících, 11 hodinách létání a 55 startech jsem 6.7.2021 odstartoval po 56. Tento start si asi budu pamatovat do konce svého života, byl to totiž můj první samostatný let, ačkoliv jsem byl před rozjetím vlečného letounu celkem nervózní, hned jak jsem cítil svůj letoun nabírat rychlost, nervozita ze mne opadla a začal jsem se soustředit, teď už mám jen krásné vzpomínky. Za tuto leteckou sezónu jsem tedy nalétal něco málo přes 34 hodin, z nichž asi 13 hodin bylo v sóle, měl více jak 100 startů a přeškolil se na 3 typy jednosedadlových větroňů. A pokud by někdo od nás ze školy chtěl také začít s létáním, ať přijde na letiště, nové členy uvítáme s otevřenou náručí.

Co se týče soudcování, tak s tímto jsem začal pár týdnů po létání, přesněji tedy s učením se na zkoušky, které jsem složil tuším někdy v červnu, a šel poprvé pískat na pozici hlavního rozhodčího do Velkého Poříčí kategorii Okresního přeboru starších žáku. Ačkoliv jsem uměl pravidla, tak všude se setkáte s tím, že teorie je úplně něco jiného než praxe. Zkušenosti nabírám každým zápasem a stále se učím nové věci, jsem rád, když si mohu jít zaběhat na hřiště místo toho, abych seděl doma, " říká kvartán Filip Riabec.    /mk/ 

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB