Tělovýchovné okénko: Smrt bílého krále

Případní zájemci o šachový duel nechť se ve školním roce 2035/36 mezi 9.35 – 9.55 přihlásí u svého vyučujícího tělesné výchovy.

Tělovýchovné okénko: Smrt bílého krále

Dnešní tělovýchovné okénko si v žádném případě neklade za cíl vstoupit do ideologické konfrontace s myšlenkami severoamerického hnutí BLM ani revidovat názvy filmů ze zlatého fondu české kinematografie, nýbrž se pokouší o popularizaci často opomíjeného sportovního odvětví, ve kterém nemálo studentů našeho gymnázia dosahuje často až pozoruhodných úspěchů. Jedná se o hru královskou, tedy šachy. Nespornou výhodou této volnočasové aktivity je její minimální prostorová  náročnost, dostatečná (hygienická) vzdálenost obou soupeřících stran a relativně nízká úrazovost a to i v klíčových okamžicích maximálního emočního vypětí. Vzhledem k tomu, že nás patrně čeká ještě několik let života v samotě našich příbytků, nabízí se spousta času na vstřebání  alespoň triviálních základů přemísťování šachových figurek po šachovnici. Pro dnešní úvodní vhled do problematiky této deskové hry jsem si připravil rozbor skutečné lahůdky v oboru – šachové partie ze semifinále VIII. přeboru SSSR  v korespondenční hře v letech 1967 – 1968 mezi Šapošnikovem a Smolenskim:

1. e4 d5. Tedy trochu exotické zahájení – Skandinávská obrana, ale nerušme velmistry v rozjímání. 2. exd5 Jf6 3. d4 Jxd5 Pochopitelně, kdo by čekal něco jiného, čekal by marně. 4. c4 Jb4!? Ohó, poněkud troufalé, ale budiž. 5. Da4+?! Inu, kdo chce kam, pomozme mu tam.  J8c6 6. a3! Bílý si na černého ale opravdu nevybíravě vyšlápl. To by ho jednou mohlo mrzet. … Ja6 7. d5 Jc5 8. Dd1 Jb8 Celkem nevyhnutelná série vynucených tahů. Není co dodat, jen v němém úžasu sledovat věci příští.  9. b4 Je4 10. Df3 Roztodivná, neslaná, nemastná pozice,  kterou není snadné ani hodnotit, ani hrát, ale na bílého už se pomalu začíná vařit voda. Jf6 11. Sb2 a5! Bum, bác! Starý lišák Smolenskij vylezl z nory a začíná dělat účet bez hostinského. 12. b5 e6! Tak tady už adrenalin teče proudem! Concerto grosso. 13. dxe6 Sxe6 14. Jc3 Sd6 15. c5 Se5 Něco málo přátelského pozičního pošťuchování … 16. Vd1 De7 17. De2? To nechceš. Bílý si sám ztloukl šibenici, vystoupal po schůdcích a strčil hlavu do oprátky. … Sc4!! (geniální) A bílý se (v duchu nadpisu článku) vzdal, protože po 18. Dxc4 dostane tahem Sxc3++ mat a po 18. De3 vyhraje černý tahem … Jg4.

Případní zájemci o šachový duel nechť se ve školním roce 2035/36 mezi 9.35 – 9.55 přihlásí u svého vyučujícího tělesné výchovy.

S šachovým „Gens una sumus“

                                                                                                                                  za sekci TV: Pavel Trenčanský

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB