Víte, že u nás studuje Brazilec z Rio de Janeira?

Lucas Salles Graciosa Chiapini viděl u nás poprvé sníh.

Víte, že u nás studuje Brazilec z Rio de Janeira?

První sníh a kulturní pestrost na naší škole


S faktem, že sníh už není v zimě samozřejmosti, se vyrovnáváme nějakou dobu. White Christmas přetrvává už převážně jenom v známé písničce, a na tropická vedra v létě jsme si už také málem zvykli. Globální oteplování je u nás. Avšak tento rok je výjimečný. Sněhu od začátku prosince máme dost, a dokonce pobývají u nás ve škole studenti (v rámci výměnného programu Rotary Club), kteří ho vidí poprvé v životě. Jedním z nich je Lucas Salles Graciosa Chiapini – mladý Brazilec z Rio de Janeira, který si zrovna na Broumovsku užívá první sněhové zážitky: sáňkováni, lyžovaní a stavění sněhuláků. Svoje zatím trojměsíční zkušenosti z České republiky popisuje takto: „Užívám si pobyt tady. Libí se mi, jak o mě pečuje hostitelská rodina a snaží se vyhovět mým potřebám. Na druhou stranu zažil jsem tady kulturní šok. Lidé v Česku jsou úplně jiní než v Brazílie, vice rezervovaní, chladní. Brazilci jsou horkokrevní, rádi se přáteli a seznamuji. Problémem bylo taky na začátku pro mě jídlo. V Brazílie skoro každý den si dáváme hovězí, a tady to není tak běžné. Také počasí je úplně jiné. V Brazílie máme tak 45 stupňů v letě a 15 v zimě, a v České republice je opravdu zima. Viděl jsem tady poprvé v životě sníh, a bylo to úžasné! Užil jsem si to na sáňkách a lyžích, a hned jsem stavěl několik sněhuláků. Navštívil jsem taky několik míst. Byl jsem zatím v Praze, Hrádci Králové, v Českých Budějovicích a taky v Polsku i v Německu. Libí se mi tady a moc se mi nechce zpátky do Brazílie."
Lucas rad nám na začátku školního roku předvedl prezentaci o své zemi v angličtině, a taky poznamenal, že čeština je opravdu těžká. Co kdyby se na naší škole našla skupinka příznivců a pokusila se s Lucasem učit několik měsíců portugalštinu a on na oplátku češtinu? No, máme ještě ve škole velmi sympatickou Mexičanku, tak že i španělština je v dohledu…
                                                                                                                   Iwona Matuszkiewicz

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB