Vysídlení Němců z Broumovska, samostatná práce studentů v rámci poslední fáze testování projektu Komunitní třída

Celoroční testování programu Komunitní třída, který bude Skautský institut nabízet od nového školního roku třídním kolektivům, vyvrcholilo setkáním obou zapojeným tříd - 2.A broumovského gymnázia a druhého ročníku SPŠ Trutnov.

Vysídlení Němců z Broumovska, samostatná práce studentů v rámci poslední fáze testování projektu Komunitní třída

Celoroční testování programu Komunitní třída, který bude Skautský institut nabízet od nového školního roku třídním kolektivům, vyvrcholilo setkáním obou zapojeným tříd - 2.A broumovského gymnázia a druhého ročníku SPŠ Trutnov. V prostorách kina v Červeném Kostelci si obě třídy navzájem představily snímky, které v poslední fázi akce natočily.

Záměrem úkolu bylo propojit spolužáky společnou filmovou tvorbou. V Trutnově se po dlouhém období neshod nad tématem nakonec s velkou mírou nadsázky pobavili dokumentováním typického týdne středoškoláků v období distanční výuky.

Podstatně těžší téma se pokusily zpracovat studentky 2.A pod vedením Kateřiny Židové.

Je potřeba zdůraznit, že snímek zpracovaly opravdu samy, s téměř nulovými úvodními znalostmi tehdejších událostí. To na vysvětlenou všem, kteří by se pohoršovali nad chybami pravopisnými, technickými či obsahovými. V podobném případě se člověk chybami opravdu učí. Distanční výuka, pozdní návrat do škol, nejasná epidemiologická situace a z ní vyplývající nedostatek času k setkávání výrazně limitovaly možnosti dívčího týmu.

Cení se, že v tak šibeničním termínu dokázaly oslovit pamětníka tehdejších událostí nebo šéfa krajanského spolku v Německu a že se dokázaly poprat s více než osmi hodinami natočených rozhovorů, ze kterých bylo třeba zpracovat maximálně 15minutový film.

Nedokonalosti jejich prvotiny jsou přirozené a nejspíš i nutné. Porota, která oba příspěvky projektu v kosteleckém kině hodnotila, nedostatky filmu pojmenovala, taktéž ale ocenila množství konkrétních kladů a zejména odvahu pustit se na tak tenký led, jakým téma poválečného dění na Broumovsku je a odvahu otevřít téma následné debatě a reakcím.

K prožité zkušenosti krátce od Kateřiny Židové: „Natáčení mi určitě dalo mnoho nových zkušeností, jak s režírováním, tak s touto problematikou. Kdo z nás by se sám od sebe, bezdůvodně zajímal o události 80 let staré? Informace, které jsem při práci na dokumentu nasbírala, pořád zpracovávám. Mnohem více se dokážu vcítit do tehdejší doby. Velkým zážitkem bylo pro mě vnímat rozdílné názory oslovených - stejně jako jejich shody. Každý z dotazovaných patří do jiné věkové kategorie, a přesto se mnohokrát navzájem doplňovali. Nejvíce mě osobně oslovila myšlenka, že „všechno je nejkrásnější těsně před zánikem“. Bylo mi příjemné, když Erik Buchholz vysvětloval, že když chodí po Broumovsku, cítí se dobře, protože se tu procházeli jeho předci. Mám radost ze zárodků spolupráce s Domovským spolkem Broumovanů, která by zajistila výstavu a živé rozhovory s pamětníky. Určitě nelituji, že jsem se do natáčení pustila, je/byla to úžasná zkušenost.“

Dokument považujme za pokus nejmladší generace samostatně uchopit téma, které je velmi složité a mezi všemi staršími generacemi rezonuje. Máte-li pro Kateřinu Židovou, Adélu Nevoránkovou a Karinu Zahálkovou (a ostatně i střihače Michaela Schirla, který v kritické situaci gentlemansky nenechal spolužačky v nouzi) poznámku, věcnou kritiku nebo vzkaz, napište jim, budou vděční.

                                                                                                                                                          (m27@gybroumov.cz)                                    -mh-

Dokument zde:   

 https://www.youtube.com/watch?v=-AHcIyy4kLM

       

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB