Jiří Ringel: Hodnoty jsou majákem, který nám pomáhá nacházet správnou cestu

Naše Broumovsko přineslo rozhovor s ředitelem naší školy Jiřím Ringelem.

Jiří Ringel: Hodnoty jsou majákem, který nám pomáhá nacházet správnou cestu

Ve dnech 3. až 6. listopadu se v broumovském klášteře budou konat 8. Broumovské diskuse. Jejich letošním tématem jsou Hodnoty a společnost a přijede na ně řada zajímavých hostů z řad politiků, sociologů, byznysmenů a dalších. Konference je otevřena široké veřejnosti, vstupenky je možné zakoupit on-line na www.broumovskediskuse.cz. O významu Broumovských diskusí pro Broumovsko a také o zapojení studentů jsme hovořili s Jiřím Ringelem, členem organizačního výboru Broumovských diskusí a ředitelem Gymnázia Broumov.

Letošním tématem Broumovských diskusí jsou hodnoty. Co toto téma představuje pro Vás?

Pro mě osobně je téma příležitostí potvrdit si význam a důležitost hodnot pro život jedince i společnost. Hodnoty jsou majákem, který nám pomáhá nacházet správnou cestu. Je to téma natolik důležité a zároveň tak široké, že jsme se v organizačním výboru dohodli, že ho letos zopakujeme v prezenční podobě a nespokojíme se s loňským promýšlením tématu hodnot bez osobního kontaktu.

Jakým způsobem se do konference zapojují studenti gymnázia?

Naši žáci se pohybují v rolích stínů pozvaných osob. Zajišťují jim kompletní servis a díky tomu poznávají vzácné hosty i v zákulisí, mimo kamery a mikrofony. Je to pro ně rozhodně velice zajímavé a přínosné. Studenti zároveň plní i role organizační, od vítání hostů při prezentaci až po pořadatelskou službu na sále. Škola má k dispozici i 25 permanentek a žáci se na jednotlivých diskusních blocích střídají. 

Reflektujete téma Broumovských diskusí dále ve výuce?

Nejčastěji s tématy z Broumovských diskusí pracují učitelé společenských věd a dějepisu. Ještě před diskusemi o vybraných tématech studenti debatují a obvykle také zpracovávají v podobě vlastní reflexe. Je pak pro ně mnohem zajímavější vyslechnout si názory pozvaných hostů, vnímat jejich argumentaci a porovnávat ji se svým názorem.

Jakým způsobem podle Vás mohou Broumovské diskuse napomoci rozvoji Broumovska?

Pro rozvoj Broumovska je velmi důležité vytvářet jeho pozitivní obraz a tomu Broumovské diskuse rozhodně přispívají. Do Broumova se sjíždějí lidé z širokého okolí, vzájemně se poznávají a diskutují spolu nejen v sále. O diskusích informují média i na celostátní úrovni, kvalitně je zpracována webová prezentace. Spojení Broumova s nepochybně kvalitně vedenou diskusí nad zajímavými tématy ukazují, že i v menším městě je možné docílit kvality obsahu a na ní založit novou tradici.

Těšíte se na letošní ročník?

Těším se hodně, nejen na samotné diskuse, ale i na setkávání se zajímavými lidmi při doprovodném programu. Věřím, že v letošním roce vytvořený prostor v pracovním i osobním kalendáři mi nezaplní na poslední chvíli nějaká neodkladná záležitost.

Děkuji za rozhovor

                                                       Michaela Plchová 

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB