Marie Šafářová: Pod lunou z jantaru

Kvartánka Marie Šafářová je dívkou mnoha zájmů, o jejích textech určitě ještě uslyšíme.

Marie Šafářová: Pod lunou z jantaru

K páně Kulhánkovu nápadu představovat literární výtvory našich studentů přispěji textem Marušky Šafářové z kvarty. O Marušce ještě uslyšíme….
Autorka sama ke své práci uvedla:
„Je poměrně krátký, ale poslední dobou takové věci píšu. Nevím, zda dosáhne stejného uznání jako mé výtvory (ty byly přece jenom trochu jiného rázu), ale je to jedna z mých oblíbených prací, tak to risknu.
Text je inspirovaný básní Sergeje Jesenina. Konkrétně Hloupé srdce, přestaň bít. Je třeba to brát teda radši trochu s nadsázkou. „
ŠáRa
Původně jsem chtěl text Marie Šafářové z kvarty otisknout až na konci týdne, ale po přečtení jsem jen vykřikl "wau" a musel jsem ho otisknout hned, abyste se mohli také pokochat. Na fotografii je Marie na motorce, takže možná v další sezoně pojede také Nova cup? (mk)


Marie Šafářová:


Pod lunou z jantaru


Někdy je naše srdce smutné, ani nevíme proč.
Jindy zase naše duše pláče a zdá se, že jen tak bez důvodu.
Občas nás to zkrátka bolí.
V záplavě smutku potom sedívám na dřevěném parapetu a hledím skrze tabulky skla dolů nebo k nebesům.
Snad každému se někdy stane, že nemůže spát. Má oči dokořán a kouká na tančící jiskřičky, jen odrazy těch velkých hvězd. A ani si v tom reji nechce přiznat, jak mizerně mu je.
Ještě nikdy se má naděje nezdála tak ohroženou – nehrozilo, že se rozuteče jak duhovky. Ta uvázne pod skříní, ta pod kamny, ale řekněte, dá se takhle žít?
Někdy je člověku zkrátka zle. Tak tak, že propluje životem. Na chvíli se zastaví a přečte si nějaký verš, snad aby se srdce nezměnilo v kámen. Na prsty si namotává cit, má ho plnou hlavu, ale zbude ho alespoň trocha pro duši?
Za temných dní čtu Jesenina a pak se chodím projít do polí. Nad zemí se táhne promočený mrak, já si přemýšlím o verších. A v tom vzteku, té bolesti a smutku má hlava rozzuřeně křičí:
Hloupé srdce, přestaň bít!

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB