Osudy absolventů: Lukáš Procházka, archeolog a ilustrátor

Lukáš Procházka maturoval na naší škole v roce 2013.

Osudy absolventů: Lukáš Procházka, archeolog a ilustrátor

     Před několika týdny se v rámci projektu Otevřená věda objevily u naší sondy na archeologickém výzkumu v trase budoucí D35 dvě milé studentky. Slovo dalo slovo a brzy se ukázalo, že jedna ze slečen je studentkou Gymnázia Broumov. Během rozhovoru o bývalém a stávajícím složení učitelského sboru mi došlo, že je to již celých těžko uvěřitelných jedenáct let, co jsem se třásl před maturitními otázkami a budoucností. Slečně tímto děkuji za vyřízení pozdravů a panu Milanu Kulhánkovi za velmi milou možnost v návaznosti na to popsat, co se v oné obávané pomaturitní budoucnosti událo.
Výčet přihlášek na VŠ nebyl nikterak nápaditý - dvakrát archeologie. Brno a Hradec Králové. U třetí možné přihlášky jsem nevymyslel, kam ji poslat. Obě přijímací řízení, překvapivě velmi rozdílná, dopadla úspěšně. Jelikož však cesta z našeho sudetského kouta trvá do Brna půl dne, zvítězil Hradec. Dnes mi to připadá jako velmi malicherný důvod, ale tehdy to bylo aspoň snadné rozhodování. Stejně jako jsem si v prvních čtrnácti dnech na gymnáziu říkal, jestli jsem tu správně, první dva týdny na VŠ jsem si pokládal stejnou otázku.
    Nakonec bylo bakalářské studium archeologie na Filozofické fakultě UHK příjemnou zkušeností a navázaná přátelství trvají dodnes. Do pokračujícího magisterského studia jsme nastoupili již ve značně prořídlém počtu. Ty dva roky zpětně hodnotím jako velmi zábavné období. Příjemnou změnou bylo především téma diplomové práce, které mi dalo vzpomenout na rodný kraj. Koho by snad zajímalo dění na Broumovsku v 18. století, konkrétně války Marie Terezie s Pruskem a v Broumovském výběžku stavěná polní opevnění, z nichž část i k mému překvapení stále existuje, mohu neskromně doporučit. Může z toho být vcelku zajímavý nápad na výlet do poměrně málo známých koutů Broumovska.
Po magisterských státnicích přišla otázka, co dál. Konkurenční prostředí archeologie plné pomluv a třenic mezi univerzitami, muzei, výkopovými firmami, stavaři a žabomyších válek jiných subjektů mě otrávilo. Kam tedy? Nakonec mě skrz doporučení uchvátila nevšední, umělecky založená firma, ze které skrz moderní strukturu bez pevné pracovní doby a přátelské prostředí dýchalo zaměstnání budoucnosti - Kreatika. V té době již několikaletý student večerní kresby a malby jsem jim nabídl své služby jako ilustrátor. Klaplo to.
     Firma dodávala grafický design a všeobecně velmi různorodou a originální vizuální tvorbu především pro Knihy Dobrovský. Mým příjemným úkolem bylo, mimo menších zakázek, tvořit ilustrace na obálky knih, případně do nich. Že všechno dobré jednou skončí, se bohužel ukázalo příliš brzy. Přišel covid. Jako první se zavřely dveře velkých nákupních center, kde se nacházela většina prodejen “našeho” knihkupectví. Tím byly rychlostí blesku z čistého nebe utnuty všechny zakázky. Ač jsme doufali, že nouzový stav brzy pomine, opak byl pravdou. Po dvou měsících čekání bylo nutné najít si práci. No, a který obor ve světě zahaleném do roušek a zákazů dál poměrně svobodně existoval? Archeologie.
     Navzdory paralýze mnoha odvětví, stavitelství dál pokračovalo a s ním pokračovaly i výzkumy. Shodou okolností mě oslovil kamarád z magisterského studia, který založil firmu dodávající archeologické práce, zda bych se jednoho výzkumu nechtěl v jejich řadách účastnit. No a teď trvá nečekaný návrat k archeologii již čtvrtým rokem. A jsem za to rád. Že by všechno zlé bylo skutečně pro něco dobré?
Tvorba také nešla úplně stranou, pokud máte rádi dobu kamennou, v rámci Muzea východních Čech v HK vyšla minulý rok kniha “Měnící se svět”, která populárně naučnou formou přibližuje čtenáři dění ve východních Čechách během přechodu z lovecko-sběračského způsobu života na usedlý život v zemědělství, doprovázená mými ilustracemi. Takže je to knížka s obrázky! Mnoha obrázky. Kdo by si chtěl udělat výlet za Kelty do muzea v HK, další ilustrace jsou k vidění na minulý týden zahájené výstavě “Na okraji keltského světa”.
     Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat a všem popřát příjemně strávené prázdniny, ať už budou kdekoliv, a studentům do nadcházejícího VŠ studia mnoho štěstí a dobrých přátel.
      Tolik Lukáš Procházka. V linku pod textem si můžete prohlédnout zajímavou diplomovou práci.
                                                                                                                     (mk)
https://theses.cz/id/qidn9o/?info

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB