Studují na gymnáziu: Tercián Radek Litoš vydal vlastní komiks

Radkovi je 13 let a vydal komiks Kaktusáci, vyzpovídala ho Jitka Smolíková.

Studují na  gymnáziu: Tercián Radek Litoš vydal vlastní komiks

 Jak to všechno bylo?

 Jak Tě napadlo vydat komiks?

Tak úplně jednoduchá cesta to tedy nebyla! V ZUŠ, kam jsem chodil na výtvarný obor, jsem si uvědomil, že celkem rád kreslím a maluji. V době karantény jsem do ZUŠ nechodil, tak jsem měl spoustu času kreslit podle svého. Tehdy jsem se vrhnul do kreslení komiksů. Začínal jsem kreslit jednostranné komiksy, pak dvoustranné, atd… A jak jsem tak kreslil, vznikly postavičky do mého časopisu. Napadlo mě, proč si komiks prostě nezkusit vydat.

Je někdo v rodině, kdo měl umělecké sklony? Kdo maloval, psal?

Musím říci, že ano. Můj děda opravdu hezky kreslil. Když jsem byl malý, tak mě učil kreslit zvířata, města nebo lesy. A taky rád psal. Sepsal kroniku naší rodiny a taky ještě kroniku o Pavlišově. Tu nedal nikdy nikomu přečíst. Prý jsou v ní hrozně důležité a tajné věci.

Jak dlouhá byla cesta od nápadu do vydání?

Dlouhá. Nejdříve jsem celý komiks nakreslil, poté obtáhl fixem a následně vybarvil anilinkami. Což tedy opravdu rychlý proces nebyl! Poté jsem ty všechny stránky musel naskenovat do počítače, tam jsem všechno poskládal a očísloval stránky. Začal jsem shánět nějakou kvalitní, ale i levnější tiskárnu, která by byla poblíž. Když jsem ji našel, poslal jsem tam soubory k tisku. Tiskárna zareagovala rychle. Výtisky jsem nabídl obchodům, které projevily zájem. Komiks lze objednat také na mých internetových stránkách:

https://komiks-kaktusaci-cz.webnode.cz/

Změnil bys něco na své práci teď, když máš v ruce první vydání?

Pár věcí ano. Většinou jsou to detaily, rozhodně ne celé strany.

Pozná se někdo v příběhu?

Myslím, že ano, ale spíše rodina.

Co bude dál? Máš sny související s komiksy, psaním a malováním?

Přál bych si, aby se časopis líbil. Rád bych vydal číslo druhé, na kterém momentálně pracuji. Vydat časopis nebo knihu, to byl vždy můj velký sen. Tak teď už jen zbývá knihu napsat a pracovat na dalších číslech mého časopisu!

Děkuji za rozhovor

JS

 Komiksy mě nikdy nebavily a neorientuju se v nich. Na tom asi nic nezmění. Ale obdivuju Radkovu cestu za splněním snu, jeho nadšení pro věc. Jsem si jistá, že si splní i sny další.

Komiksy jsou k zakoupení v kabinetě českého jazyka. Cena je 40 Kč.

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB