Víte, že Josef a Libuše Palečkovi získávali světová ocenění

Josef Paleček a jeho manželka Libuše, rozená Skočdopolová, maturovali na naší škole v roce 1950. Josef patřil k předním světovým ilustrátorům dětské literatury.

Víte, že Josef a Libuše Palečkovi získávali světová ocenění

Naši absolventi, manzelé Palečkovi, jsou skutečnou legendou naší školy:

Josef Paleček patří k čelným představitelům oné silné generace ilustrátorů, která se v 60. a 70. Iétech postarala o mimořádnou výtvarnou úroveň i evropskou proslulost české knihy pro děti.
Získal za ně ocenění ve Francii (Paříž 1973, 1974), v Německu (Lipsko 1974), v Rakousku (Cena města Vídně 1972 a 1979, Čestné uznání v soutěži o nejkrásnější knihu Rakouska 1975, 1979, Státní cenu Rakouska 1989) a v Itálii (Bologna 1986, Padova 1989).

V Československu získal Josef Paleček několikrát čestné uznání v soutěži o nejkrásnější knihu roku, Cenu ministra kultury, Výroční cenu nakladatelství Supraphon a Výroční cenu nakladatelství Albatros.

Vystavoval v Tokiu, New Yorku, Addis-Abebě, Paříži, Curychu, Montrealu, Mnichově, Norimberku, Grevenbroichu, Hamburku, Kielu, Vídni, Bologně, Benátkách, Barceloně, Madridu, Mexico-City.

V roce 2006 a 2007 byl nominován na Cenu Astrid Lindgren.

Jeho manželka Libuše Palečková: 

Od roku 1965 pracovala v Československé televizi a později v Ústředním loutkovém divadle. Jako asistentka režie spolupracovala s režiséry Františkem Vláčilem a Karlem Kachyňou. Souběžně publikovala verše v časopisech Host do domu, Orientace, Plamen, Mladý svět a Literární noviny. Na své náměty psala scénáře pro Krátký film Praha a Filmové studio Barrandov.

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, kdy došlo k výměně celých redakcí jak v časopisech, tak i v Československé televizi, a tím i změnám v dramaturgických záměrech, skončily všechny její dosavadní aktivity a zůstala bez práce.

V roce 1969 vytvořila společně se svým manželem, malířem Josefem Palečkem, pro švýcarské nakladatelství Nord-Süd Verlag svoji první obrázkovou knížku pro děti s názvem - Mně se všude nelíbí, za kterou získala francouzskou literární cenu Grand Prix de Treize 1974.

                                      (mk)

Certifikát

Newsletter

Chcete, abychom Vám zasílali novinky na e-mail? Napište Váš e-mail do formuláře a potvrďte. V případě, že již nemáte zájem o odběr novinek, stiskněte odebrat.


Jsme na FB